Vystřelením korku to teprve začíná! Jemné zašumění, když tento lahodný nápoj se dotkne skleničky a moooc bublinek, které stoupají ve skleničce vzhůru. Mluvíme-li o bublinkách, myslíme tím šumivé víno, které rozproudí správnou náladu i zábavu.
U šumivých vín často používáme výraz šampaňské, i když se velmi často o pravé šampaňské nejedná. To pravé šampaňské se vyrábí pouze z vína z regionu Champagne-Ardenne v severovýchodní Francii. Značka Champagne je chráněnou značkou do roku 1908.
V tomto bohu políbeném regionu najdete více než tisíc pěstitelů a těm nejznámějším se říká Grandes Margues. Asi nejvýznamnějším městem tohoto kraje patří Remeš, centrum pro výrobu šampaňského.
Šampaňské existuje bílé a občas i rosé, ale nikdy ne červené. Na rozdíl od sektů, které se vyrábějí obdobně jako šampaňské, ale z jiných vinných odrůd a na rozdíl od šampaňského můžou být i červená.
Je šumivé víno, které se vyrábí sekundárním kvašením vína v láhvi. Tímto procesem vzniká oxid uhličitý. Víno s označením Champagne se může vyrábět pouze v oblasti Champagne-Ardenne v severovýchodní Francii. Výroba šampaňského je povolena ze tří vinných odrůd, a to z Rulandského modrého, Mlynářky a Chardonnay.
Šampaňské víno dále rozdělujeme na ročníkové a neročníkové šampaňské víno. Ročníková vína můžou být směsí hroznů z různých vinic a odrůd. Podmínkou je, že musí pocházet ze stejného roku.
Neročníková vína se před druhotným kvašením mísí z rezervních vín různých ročníků, viničních tratí i odrůd. Pro archivaci neročníkové šampaňské víno není zcela vhodné z důvodu míšení vín třeba i 8 let starých.
Sekt je alkoholický nápoj často označovaný jako šumivé víno. Vyrábí se dvěma způsoby z vína, které je nejčastěji sušší a kyselejší. V prví fázi se lisováním hroznů zabrání vzniku oxidantních látek a tříslovin.
Prvním způsobem kvašení vína je klasickou a původní metodou v lahvi, které je nazýváno jako Méthode Champenoise (šampaňská metoda). Touto metodou se víno nechává vyzrávat nejméně 9 měsíců před odstraněním sedimentů.
Druhým způsobem je kvašení vína v tanku (Charmatova metoda) s následným plněním do lahví. Jde o výrazně levnější metodu z hlediska finančních nákladů. Tato metoda také umožňuje větší objem produkce.
Je jemně perlivé víno, které se vyrábí Charmatovou metodou, kdy se víno plní do lahví pod tlakem. Toto víno pochází z Itálie. U vína se lze setkat i s přívlastkem Prosecco.
A jedna rada na závěr.:-) Při manipulaci a otevírání lahví se šumivým vínem nezapomeňte, že v lahvi je velký tlak a korek či umělá zátka může vyletět rychlosti až 300 km za hodinu.